270KD14-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 400
In Stock: 0
27 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
270KD14-FTB
DigiKey Part Number
13-270KD14-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KD14-FTB
Description
VARISTOR 27V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
6J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
7400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V