241KH20-F is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
240 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
241KH20-F
DigiKey Part Number
13-241KH20-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
241KH20-F
Description
VARISTOR 240V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
108J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V