241KH05-O
DigiKey Part Number
13-241KH05-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
241KH05-O
Description
VARISTOR 240V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
240 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
800 A
Series
Energy
10.5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V