241KD07-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 807
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
240 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
241KD07-OTR
DigiKey Part Number
13-241KD07-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
241KD07-OTR
Description
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
15J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V