220KH14J-FTR
DigiKey Part Number
13-220KH14J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220KH14J-FTR
Description
VARISTOR 22V 2KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
22 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
26 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
9100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
19.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V