201KH14J-O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
200 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
201KH14J-O
DigiKey Part Number
13-201KH14J-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201KH14J-O
Description
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
180 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V