201KD05J-TB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
200 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
201KD05J-TB
DigiKey Part Number
13-201KD05J-TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201KD05J-TB
Description
VARISTOR 200V 800A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
8.5J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
125 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
180 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V