181KD07J-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
180 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
181KD07J-FTB
DigiKey Part Number
13-181KD07J-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KD07J-FTB
Description
VARISTOR 180V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
16J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V