181KD05J-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
180 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
181KD05J-FTB
DigiKey Part Number
13-181KD05J-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KD05J-FTB
Description
VARISTOR 180V 800A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
7.5J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V