180KH10-FTB
DigiKey Part Number
13-180KH10-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180KH10-FTB
Description
VARISTOR 18V 500A DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
18 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
500 A
Series
Energy
2.1J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
5600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
15 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V