151KH14J-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
150 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
151KH14J-FTB
DigiKey Part Number
13-151KH14J-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151KH14J-FTB
Description
VARISTOR 150V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
53J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
1300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
125 V
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V