122KD20J-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
1.2 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
122KD20J-F
DigiKey Part Number
13-122KD20J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
122KD20J-F
Description
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.32 kV
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
660J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
750 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
990 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
1.08 kV
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1.2 kV