112KH14J-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
1.1 kV 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
112KH14J-FP10
DigiKey Part Number
13-112KH14J-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
112KH14J-FP10
Description
VARISTOR 1.1KV 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
310J
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV