112KD10-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 208
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
1.1 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
112KD10-FTR
DigiKey Part Number
13-112KD10-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
112KD10-FTR
Description
VARISTOR 1.1KV 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
115J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV