101KD25-P12.5
DigiKey Part Number
13-101KD25-P12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101KD25-P12.5
Description
VARISTOR 100V 15KA DISC 25MM
Customer Reference
Detailed Description
100 V 15 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 25mm
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Current - Surge
15 kA
Series
Energy
100J
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
6300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 25mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V