1.5SMC43A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
59.3V Clamp 25.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC43A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5SMC43A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC43A/TR13
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.6A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V