1.5SMC16A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
22.5V Clamp 67.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC16A/TR7
DigiKey Part Number
13-1.5SMC16A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC16A/TR7
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
67.6A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V