QHL150300S28
DigiKey Part Number
1470-QHL150300S28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QHL150300S28
Description
DC DC CONVERTER 28V 151W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 5.4A 180V - 425V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QHL150300S28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Quarter Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
180V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
425V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
5.4A
Standard Number
Power (Watts)
151 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV