JSM2524D15
DigiKey Part Number
1470-3517-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JSM2524D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 840mA, 840mA 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JSM2524D15 Models
Category
Power (Watts)
25 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
840mA, 840mA