JAH0212S12
DigiKey Part Number
JAH0212S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JAH0212S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 166mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JAH0212S12 Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
70%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
24-DIP Module, 12 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
166mA