ITU0324D15
DigiKey Part Number
1470-ITU0324D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITU0324D15
Description
DC-DC 3W 4:1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.55" L x 0.55" W x 0.32" H (14.0mm x 14.0mm x 8.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Floating
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
100mA, 100mA