DTE1048S12
DigiKey Part Number
1470-DTE1048S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE1048S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTE1048S12 Models
Category
Power (Watts)
10W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
3.11" L x 1.34" W x 0.87" H (79.0mm x 34.0mm x 22.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, CE
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
833mA