DTE0648S5V1
DigiKey Part Number
1470-DTE0648S5V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE0648S5V1
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 6.1W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5.1V 1.2A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTE0648S5V1 Models
Category
Power (Watts)
6.1W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.09" L x 1.34" W x 1.04" H (53.0mm x 34.0mm x 26.5mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, CE
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
5.1V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.2A