XVF3500-FB167-C
DigiKey Part Number
880-1132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVF3500-FB167-C
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 167FBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
XCore - Microcontroller IC 32-Bit 500MHz 2MB (2M x 8) FLASH 167-FBGA (12x7.5)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
0.95V ~ 1.05V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
XCore
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
500MHz