XL-TD1608UBC
DigiKey Part Number
5962-XL-TD1608UBCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-TD1608UBC
Description
CHIP LED BLUE 350603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Blue 464nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
35°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
465nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
1.20mm