XL-4008UWC
DigiKey Part Number
5962-XL-4008UWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-4008UWC
Description
LED WHITE 335 SMD,1.4X4MM
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting 335 White 3.1V 20mA 120° 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.1V
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
2-SMD
Color
Size / Dimension
0.157" L x 0.055" W (4.00mm x 1.40mm)
Current - Test
20mA