SMAJ90CA
DigiKey Part Number
732-SMAJ90CATR-ND - Tape & Reel (TR)
732-SMAJ90CACT-ND - Cut Tape (CT)
732-SMAJ90CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 2.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC
EDA/CAD Models
SMAJ90CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V (Max)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
105.5V (Typ)