150283YS73103
DigiKey Part Number
732-150283YS73103TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150283YS73103CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150283YS73103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150283YS73103
Description
LED YELLOW CLEAR 3528 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.2V 1411 (3528 Metric)
EDA/CAD Models
150283YS73103 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
150mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
592nm
Configuration
Independent
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.50mm L x 2.80mm W
Lens Style
Oval with Flat Top
Height (Max)
0.85mm