HBC1505A(U) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Winchester Interconnect
In Stock: 0
Datasheet
Image for HBC1505A(U) is not available
HBC1505A(U)
DigiKey Part Number
HBC1505A(U)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC1505A(U)
Description
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC, HD Connector Plug, Male Pin 75 Ohms Free Hanging (In-Line) Crimp
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Black
Series
Ingress Protection
Weatherproof
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Brass
Part Status
Active
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Black Nickel
Contact Termination
Crimp
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Crimp
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
75 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
500 V
Cable Group
Belden 1505A
Mating Cycles
500
Fastening Type
Bayonet Lock
Insertion Loss
0.2dB
Frequency - Max
1 GHz