SMDTD04100TB00MS00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 951
Datasheet
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized 2824 (7260 Metric)
SMDTD04100TB00MS00
DigiKey Part Number
1928-1874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDTD04100TB00MS00
Description
CAP FILM 1UF 20% 63VAC 2824
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMDTD04100TB00MS00 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
63V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
100V