SMDID04100XA00MT00
DigiKey Part Number
1928-1909-1-ND - Cut Tape (CT)
1928-1909-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDID04100XA00MT00
Description
CAP FILM 1UF 20% 100VDC 5040
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized 5040 (127102 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDID04100XA00MT00 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 140°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.500" L x 0.402" W (12.70mm x 10.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Voltage Rating - AC
63V
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
100V