MKS4F041504J00JJ00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKS4F041504J00JJ00 is not available
MKS4F041504J00JJ00
DigiKey Part Number
1928-MKS4F041504J00JJ00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4F041504J00JJ00
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V