MKS4F033303F00KJ00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
TDK
Image for MKS4F033303F00KJ00 is not available
MKS4F033303F00KJ00
DigiKey Part Number
1928-MKS4F033303F00KJ00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4F033303F00KJ00
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V