Image for MKS4D061807I00KSC9 is not available
MKS4D061807I00KSC9
DigiKey Part Number
1928-MKS4D061807I00KSC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4D061807I00KSC9
Description
CAP FILM 180UF 10% 100VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
180 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V