MKS4D051006A00MSSD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4D051006A00MSSD is not available
MKS4D051006A00MSSD
DigiKey Part Number
1928-MKS4D051006A00MSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4D051006A00MSSD
Description
CAP FILM 10UF 20% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V