Image for MKS4C062707I00KSC9 is not available
MKS4C062707I00KSC9
DigiKey Part Number
1928-MKS4C062707I00KSC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C062707I00KSC9
Description
CAP FILM 270UF 10% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
270 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
63V