SA2413/S12BS-1
DigiKey Part Number
5040-SA2413/S12BS-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2413/S12BS-1
Description
CONN RCPT FEMALE 12P SOLDER SILV
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA2413/S12BS-1 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Anodized
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
12
Features
Dust Cap
Mounting Type
Panel Mount
Shielding
Mounting Feature
Flange
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Termination
Solder
Voltage Rating
500VAC
Fastening Type
Push-Pull
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C