SMAJ20CAJ
DigiKey Part Number
1740-SMAJ20CAJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ20CAJ
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 12.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.41V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V