BYC8-600P,127
DigiKey Part Number
1740-1151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC8-600P,127
Description
DIODE STANDARD 600V 8A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 8A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
18 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9 V @ 8 A