BTA425Y-800CTQ
DigiKey Part Number
1740-1247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA425Y-800CTQ
Description
TRIAC 800V 25A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 25 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
250A, 275A