BTA16-800BQ
DigiKey Part Number
BTA16-800BQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA16-800BQ
Description
TRIAC 800V 16A IITO220E
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole IITO-220E
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
70 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
IITO-220E
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 176A