WAVE-40-12
DigiKey Part Number
345-1540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAVE-40-12
Description
ANCHOR HEATSINK 40X40X12MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink BGA Aluminum Alloy Board Level
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WAVE-40-12 Models
Category
Shape
Square, Angled Fins
Mfr
Length
1.575" (40.00mm)
Series
Width
1.575" (40.00mm)
Packaging
Bulk
Fin Height
0.472" (12.00mm)
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.36°C/W @ 200 LFM