Image for VC-140-85-2.5 is not available
VC-140-85-2.5
DigiKey Part Number
345-VC-140-85-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC-140-85-2.5
Description
140*85*2.5MM, NICKEL PLATING FIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Vapor Chamber Rectangular Copper Mesh
Category
Thermal Resistance
0.050°C/W
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Wick Type
Mesh
Series
Length
5.512" (140.00mm)
Packaging
Bulk
Width
3.346" (85.00mm)
Part Status
Active
Height
0.098" (2.50mm)
Type
Vapor Chamber
Operating Temperature
40°C ~ 130°C
Attachment Method
Bolt On
Material
Copper
Shape
Rectangular
Platform
VGA
Power - Cooling
260.0W @ 140mm