TEMA-AP-40-12
DigiKey Part Number
345-TEMA-AP-40-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEMA-AP-40-12
Description
THERMOELECT ASSY DIRECT-AIR 40W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Direct to Air Thermoelectric Assembly 40 W
Category
Voltage
12 V
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Fan Location
Warm Side
Series
Power - Input
50 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Weight
1.8 lb (800.0 g)
Heat Transfer Type
Direct to Air
Dimensions - Overall
120mm L x 102mm W x 80mm H
Power - Cooling
40 W
Base Product Number
Current
3.9 A