TEC-30-36-71
DigiKey Part Number
345-1738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEC-30-36-71
Description
PELTIER TEC 30X30X3.8MM 6.0A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 28.7W @ 27°C 6 A 90°C
Category
Height
3.60mm
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Number of Stages
1
Series
Current - Max
6 A
Packaging
Bulk
Voltage - Max
8.6 V
Part Status
Active
Resistance
1.24 mOhms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 30.00mm L x 30.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
28.7W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C