647-25ABPE
DigiKey Part Number
647-25ABPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
647-25ABPE
Description
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2.5"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 6.0W @ 25°C Board Level, Vertical
Category
Length
2.500" (63.50mm)
Mfr
Width
1.650" (41.91mm)
Series
Fin Height
1.000" (25.40mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.0W @ 25°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.80°C/W @ 200 LFM