627-15ABPE
DigiKey Part Number
627-15ABPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-15ABPE
Description
HEATSINK FOR TO218/TO220
Detailed Description
Heat Sink TO-218, TO-220, TO-247 Aluminum 6.0W @ 65°C Board Level, Vertical
Category
Length
0.500" (12.70mm)
Mfr
Width
1.375" (34.93mm)
Series
Fin Height
1.500" (38.10mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.0W @ 65°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
5.50°C/W @ 200 LFM