217-36CTRE6
DigiKey Part Number
345-217-36CTRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
345-217-36CTRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
345-217-36CTRE6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
217-36CTRE6
Description
BOARD LEVEL HEAT SINKS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink D²Pak (TO-263), SOL-20, SOT-223, TO-220 Copper 1.0W @ 55°C Top Mount
Category
Length
0.740" (18.80mm)
Mfr
Width
0.600" (15.24mm)
Series
Fin Height
0.360" (9.14mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation @ Temperature Rise
1.0W @ 55°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
16.00°C/W @ 200 LFM
Type
Top Mount
Thermal Resistance @ Natural
55.00°C/W