PM-500A120
DigiKey Part Number
62-1205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-500A120
Description
DC DC CONVERTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 15V - 32V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
0.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
15V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)