PCL2224V500B
DigiKey Part Number
PCL2224V500B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCL2224V500B
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 29.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 110° 24V 50mA Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCL2224V500B Models
Category
Current
50mA
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.88" (22.30mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
29.50mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
75mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
516nm
Lens Color
Green
Viewing Angle
110°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Screw Terminal
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP65
Voltage
24V